Zapraszamy na cykl spotkań z różnymi formami sztuki. Spotkania te pełnią rolę artystyczną oraz edukacyjną i realizowane są w oparciu o autorskie scenariusze powstałe we współpracy z profesjonalnymi artystami.

Każde spotkanie w Świecie Sztuki odbywa się raz w miesiącu i trwa 40 minut. Realizujemy spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, jak i  młodzieży z klas 4-6 szkoły podstawowej. Pełen cykl trwa od września do maja lub od października do czerwca. Istnieje możliwość zgłoszenia placówki również w trakcie trwania roku szkolnego.

Stawiamy na interaktywny charakter spotkań – dziecko ma szansę być zarówno odbiorcą sztuki, jak i jej twórcą. Do wybranych tematów przygotowujemy materiały dydaktyczne dla nauczycieli – pozwalające rozwinąć i utrwalić prezentowaną tematykę.

Zakres tematyczny spotkań jest zgodny z podstawą programową nauczania przedszkolnego i szkolnego. Program powstaje w oparciu o wytyczne „Mapy drogowej dla edukacji artystycznej” (program UNESCO „Edukacja dla Wszystkich”).

W naszym rozumieniu spotkanie ze sztuką jest dla dzieci swego rodzaju świętem – poza merytoryczną i artystyczną jakością, dbamy o wizualną stronę spotkań – scenografię i profesjonalne sceniczne oświetlenie.

Poniżej przedstawiamy dotychczasową ofertę realizowaną w ramach cyklu "Świat Sztuki".

Świat Sztuki 2017-2018
Obój, flet i fagot, czyli muzyczni dżentelmeni!
Czy wiecie, że obój to instrument, do którego stroi się cała orkiestra? Czy znacie tajemnicę podwójnego stroika w fagocie? A który instrument wśród orkiestrowych instrumentów dętych drewnianych ma najwyższą skalę? Oczywiście – flet! Przed nami spotkanie z trzema muzycznymi dżentelmenami, którzy zaproszą nas w podróż pełną muzycznej klasy. Będzie elegancko i z humorem – jak to w towarzystwie prawdziwych dżentelmenów!
Świat Sztuki 2017-2018
Cymbały zawitać do nas zechciały! Muzyka dalekiego Podkarpacia
Nareszcie! Z dalekich południowych krańców Polski przyjadą wprost na edukacyjne spotkania ze sztuką - cymbały! Jako niezwykle pięknie brzmiący instrument o wielowiekowej tradycji – cymbały będą naszym przewodnikiem po ciekawych zakątkach polskiej muzyki tradycyjnej. Czerpiąc z żywego przekazu naszych gości, zajmujących się na co dzień muzyką Podkarpacia, będziemy odkrywać porywające muzyczne i taneczne tradycje oraz różnorodne brzmienia tych stron.
Świat Sztuki 2017-2018
Iluminacje – czyli wspólne przechadzki gestów, dźwięków, słów i kolorów
W mozaice nie zabraknie jak zwykle tematów łączących w nowatorski sposób różne przestrzenie sztuk. Tym razem spotkamy ze sobą teatr tańca, muzykę, poezję oraz… barwnie zmieniającą się scenografię, przypominającą kolorowe iluminacje. Brzmi tajemniczo? To dopiero początek. Zapraszamy Was na spotkanie, które utkane będzie z pasaży – małych form, spotykanych zarówno w muzyce, jak i plastyce czy poezji.
Świat Sztuki 2017-2018
Zapomniane zwrotki kolęd– wigilijna opowieść na głosy i akordeon
Stół – jeszcze nie nakryty, choinka – jeszcze nie ubrana, okno – jeszcze wypatrujące gwiazdy, cisza – oczekiwania. Tak rozpoczniemy podróż – zimową podróż po dniu wigilijnym, który przemierzymy wspólnie z dziećmi. Poprzez muzykę, teatr i żywe elementy tradycji zbudujemy kolejne odsłony tego wyjątkowego dnia. Naszymi przewodnikami będą zapomniane zwrotki kolęd – zapraszamy do wspólnego oczekiwania Bożego Narodzenia.
Świat Sztuki 2017-2018
Mamma Mia! Smaczne nuty prosto z Włoch!
Czy znacie przepis na włoską muzyczną pizzę? Nie? Mamma Mia! Jest wyśmienity! Podstawa to dobrze wypieczone ciasto – najlepiej z przepysznej włoskiej taranteli! Następnie sos – niekoniecznie pomidorowy, tym razem proponujemy operowy – wszak to tu narodziła się opera! I jeszcze dodatki, koniecznie dodatki! Porywające instrumenty, charyzmatyczny śpiew i spora szczypta włoskich muzycznych smaków. Gotowe! Buon appetito!
Świat Sztuki 2017-2018
Region Kozła – śladami elementarza tradycji
Kształtowanie tożsamości regionalnej dzieci to jeden z naszych priorytetów! Region Kozła, znajdujący się na pograniczu województwa wielkopolskiego i lubuskiego, wyróżnia wciąż żywa tradycja gry na instrumencie ludowym – koźle (rodzaj dud nie występujący nigdzie indziej w Polsce). Wraz z muzykami pochodzącymi z Regionu Kozła poznamy unikalne zwyczaje tego obszaru, tańce i zabawy taneczne, jak również stroje ludowe i elementy gwary.
Świat Sztuki 2017-2018
Piosenki, dialogi i taniec, czyli musicalowy przekładaniec
Jak wiele można wyrazić słowem, ruchem i muzyką – przekonamy się, poznając świat musicali. W tę muzyczną opowieść udamy się śladem znanych filmowych musicali ostatnich lat, które zachwyciły dziecięcą publiczność na całym świecie. Wraz z Waszymi ulubionymi śpiewającymi bohaterami poznamy wyjątkowe style śpiewu, które sprawiają, że utwory pochodzące z musicali na długo zapadają w nasze serca.
Świat Sztuki 2017-2018
Od rytmów salsy do rytmów serca
Przed nami taneczno-muzyczna podróż do Ameryki Południowej, którą przemierzymy w rytmie salsy. Jednym z naszych przewodników będzie znakomity tancerz, pół krwi Chilijczyk. Poznamy tradycyjne odmiany salsy oraz przekonamy się, jak poprzez taniec możemy być razem z innymi. Dzięki naszym gościom spotkanie będzie również szansą usłyszenia i poznania instrumentów pochodzących z tego odległego kontynentu.
previous arrow
next arrow
Slider
Świat Sztuki 2016-2017
Taniec współczesny i plastyka,
co do tańca przenika
Świat sztuki to również świat tańca – przed nami wyjątkowe spotkanie z tańcem współczesnym. Jednym z popularnych aktualnie nurtów tanecznych, podkreślających w sztuce znaczenie ekologii, jest taniec z wykorzystaniem rozmaitych tworzyw. Wraz z naszymi gośćmi zatańczą zatem dla Was papier, folia, giętkie powierzchnie lustrzane i inne materiały, które, wprawione w ruch, tworzą niecodzienne taneczno-teatralne widowisko.
Świat Sztuki 2016-2017
Ultrafiolet i pantomima - tu gra światłem i gestem się rozpoczyna
Nasz temat Uwaga dzieci – sztuka, która świeci! spotkał się ze znakomitym przyjęciem – Wasze reakcje, pytania i pomysły pokazały nam, jak bardzo światło i jego możliwości Was fascynują. Kontynuujemy tematykę światła – tym razem poznamy teatr, w którym artyści operują światłem ultrafioletowym, a naszym przewodnikiem po tej świetlistej sztuce będzie mim, który tak światło polubił, że
z wrażenia zaniemówił!
Świat Sztuki 2016-2017
Nad Betlejem jasna gwiazda świeciła...
„Szczodry wieczór, dobry wieczór! Trzej królowie przyjechali i o gwiazdę się pytali, a ta gwiazda śliczna pani, z jedwabnymi rękawami, swoje dwory omiatała, bo się gości spodziewała.” Nawiązując do polskich tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku, chcemy zawitać do Was z widowiskiem teatralnym, utkanym z baśniowych motywów oraz barwnych elementów tradycji. Wraz ze świecącą gwiazdą i ruchomą szopką zapraszamy do wspólnego świętowania tego wyjątkowego czasu!światłem ultrafioletowym, a naszym przewodnikiem po tej świetlistej sztuce będzie mim, który tak światło polubił, że z wrażenia zaniemówił!
Świat Sztuki 2016-2017
W poszukiwaniu minionego czasu-
dawne rzemiosła i zawody
Czym zajmował się powroźnik? A bednarz? Kto z Was chciałby zostać bartnikiem lub kołodziejem? Po barwnym teatralnym widowisku skupionym wokół polskich zabaw i zabawek, pora na kolejną odsłonę tradycji. Wraz z Piotrem Rogalińskim – aktorem i reżyserem teatralnym – wybierzemy się w podróż śladami dawnych zawodów. W teatralny sposób przedstawimy zapomniane rzemiosła oraz towarzyszące im zwyczaje, śpiewy, a nawet tańce.
Świat Sztuki 2016-2017
Głos od A do Z, czyli kalejdoskop głosu
Przed nami teatralno-muzyczna podróż z głosem! Wraz z aktorem scen muzycznych oraz wokalistą poznamy najróżniejsze możliwości głosu: od śpiewu po dubbing i charakterystykę postaci poprzez głos. W poszukiwaniu głosu, głosów i odgłosów sprawdzimy również odkrycia nowoczesnej elektroniki. Nasi artyści, doświadczeni bywalcy rozmaitych scen, ukażą nam muzyczno-kukiełkowe oblicze teatru oraz zaproszą do wspólnej zabawy!
Świat Sztuki 2016-2017
Dzienniki z Afryki -
od Sienkiewicza do muzyki!
Postanowiliśmy wraz z Sienkiewiczem wybrać się do… Afryki! Ten znamienity polski pisarz czerpał swe inspiracje z wielu dalekich podróży. Idąc jego śladem poznamy tradycyjne, rzadko spotykane instrumenty afrykańskie. Jako że nasz przewodnik był mistrzem słowa, nasza podróż będzie również utkana słowami – zaintryguje nas nimi artystka, zajmująca się na co dzień opowiadaniem historii z różnych zakątków świata. Świętujcie razem z nami rok Henryka Sienkiewicza!
Świat Sztuki 2016-2017
Skandynawskie smaki na struny i smy(cz)ki!
Ruszamy w drogę! Zapraszamy w muzyczną podróż w głąb tradycyjnej muzyki skandynawskiej. Dzięki naszym gościom poznajemy piękno i różnorodność brzmień północnych krańców Europy oraz niespotykane instrumenty – m.in. tradycyjny instrument smyczkowy Szwecji – nyckelharpę. A zatem struny, smyczki oraz śpiew przenoszą nas w klimat północnych tańców i opowieści.
Świat Sztuki 2016-2017
Kraciaste marynary - historia rock and rolla
Charyzmatyczny wokal, wirtuozerskie solówki gitarowe oraz porywająca sekcja rytmiczna sprawią, że zapamiętacie to spotkanie na długo! Naszymi gośćmi będą zawodowi muzycy – miłośnicy rock and rolla. Usłyszymy pierwszy rockandrollowy utwór oraz znane i nieznane motywy rockowe, które pozwolą nam poznać amerykańskie i europejskie brzmienie tej tradycji muzycznej. Rock and roll w muzyczno-tanecznej odsłonie!
Świat Sztuki 2016-2017
Wiolonczela dech zapiera !
Intrygujący instrument o wielu twarzach – od muzyki poważnej po jazz… Wiolonczela! To ona zagra główną rolę w jednym ze spotkań kolejnego sezonu Świata Sztuki. Poznamy zakamarki historii instrumentu oraz różnorodność wykonawczą i całe bogactwo gatunków muzycznych, w których występuje. A zatem suity wiolonczelowe, aranżacje jazzowe i brzmienia niemalże rockowe to na wiolonczelę spojrzenie nowe!
previous arrow
next arrow
Slider
Świat Sztuki 2015-2016
Uwaga, dzieci! Sztuka, która swieci!
Czy wiecie, że rok 2015 został ogłoszony między innymi Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło? Nawiązując do tych świetlistych okoliczności, zapraszamy na niecodzienne spotkanie ze sztukami performatywnymi, w których połączymy taniec i współczesne akrobacje świetlne, aby pokazać naszym małym widzom możliwości światła w sztuce i zachwycić wszystkich barwnymi iluminacjami.
Świat Sztuki 2015-2016
Amerykański folk,
czyli struny zza Atlantyku
Gitara, mandolina, skrzypce i… m u z y k a, która przybędzie do nas z odległych Stanów Zjednoczonych. Krótko mówiąc: amerykańska tradycja muzyczna, która da małym słuchaczom okazję do świetnej zabawy! Od muzycznych wyliczanek, którymi bawią się dzieci zza Atlantyku, po smakowity klimat amerykańskiej muzyki folkowej. To wszystko dzięki naszym gościom – pasjonatom amerykańskich brzmień i wspólnego muzykowania. Co tu dużo mówić, nie możemy się już doczekać!
Świat Sztuki 2015-2016
Dulcymer, psalterium i ich towarzysze
– czy średniowiecze można usłyszeć?
Nadstawmy uszu… Słyszycie? To dźwięki średniowiecza! Dulcymer, psalterium, fidel, daf, bendir, kastaniety – brzmienie i budowę tych niezwykłych instrumentów poznamy dzięki naszym gościom, pasjonującym się muzyką wieków średnich. Odwiedzimy różne zakątki średniowiecznej Europy – od muzyki dworskiej, przez pieśni miłosne, po muzykę do tańca! Będzie to również uczta dla oczu – zobaczymy rekonstrukcje strojów uszytych ręcznie według zasad epoki.
Świat Sztuki 2015- 2016
Instrumenty dęte w polskiej muzyce tradycyjnej - ale jak to?
Polska muzyka tradycyjna to przecież przede wszystkim skrzypce! Skąd w takim razie wzięły się w niej tuby, saksofony i trąbki? To muzyczne pytanie poprowadzi nas śladem ciekawych historii – poznamy nieznane wątki muzycznej tradycji, ale przede wszystkim żywiołowe oberki oraz polki na unikatowe instrumentarium: saksofon sopranowy, altowy, trąbkę oraz baraban i bęben obręczowy. Taniec, śpiew i siła rodzimego folkloru, czyli wyjątkowość polskiej kultury muzycznej na „starą nutę”!
Świat Sztuki 2015-2016
Przeszkadzajki i jawajki
- czyżby to był teatr lalki?
Zapraszamy Was do świata teatru lalek! Poznamy tradycję teatru przedmiotu, w którym lalki, stając się teatralnymi postaciami, wprowadzą nas w historię opowiadaną obrazem, słowem i muzyką. Lalkarskie animacje poruszą wyobraźnię, a zabawne dialogi rozbawią małych widzów. Druga część spotkania to warsztaty teatralne z wieloletnim praktykiem technik lalkowych. Muzycznego smaku opowiadanym historiom dodadzą drobne instrumenty perkusyjne oraz gość specjalny – cytra.
Świat Sztuki 2015-2016
Stepujące widowisko
i o tańcu wiesz już wszystko
Dwie muzyczne tradycje, dwa taneczne światy – Irlandia i Hiszpania – ich piękno oraz porywające charaktery poznamy poprzez dwie różne formy stepowania – Irish step dance i flamenco. Szykuje się niezapomniane widowisko! Stopy naszych gości zabiorą nas w pełną energii podróż przez najbardziej popularne tradycje muzyki folkowej. Ale to nie wszystko – jako instrument towarzyszący tanecznym popisom pojawią się skrzypce. Taniec do muzyki na żywo – przed nami całe mnóstwo wystukanej radości!
Świat Sztuki 2015-2016
W poszukiwaniu dawnego czasu -
zabawy i zabawki ludowe w Polsce
Zabawa i zabawki towarzyszą człowiekowi od zawsze. Ojciec zwykle przygotowywał materiał i wycinał podstawowe części zabawek, syn je montował, a żona i córka zajmowały się wykończeniami. W spektaklu autorstwa Piotra Rogalińskiego – aktora i reżysera teatralnego – przypomnimy ludowe zabawy i zabawki polskie, jakimi bawiły się dawniej dzieci. Pokażemy, że – mimo swej prostoty – mogą nadal zaciekawić młodych odbiorców i cieszyć ich oczy. Poznamy też różnorodność i piękno zabawek ludowych oraz zachęcimy dzieci, aby same spróbowały wykonać dla siebie lub rówieśników prostą zabawkę.
Świat Sztuki 2015-2016
Wybrzmiewa i znika -
rozkołysana dzwonów muzyka!
Kloszowe i kuliste, z sercem i bez serca, głębokie i płytkie… dzwony, dzwoneczki, dzwonki. Zapraszamy na spotkanie z najróżniejszymi dzwonami – od drobnych janczarów i delikatnych chimesów po niezwykłe dzwony rurowe, które specjalnie na tę okazję przyjadą do nas z południa Polski! Od serca zagrają nam nie tylko dzwony – ich najróżniejsze brzmienia spotkają się z dźwiękami pianina, by pobawić się z nami i zachwycić nas swymi możliwościami.
Świat Sztuki 2015-2016
Zwrotki w kropki, refreny w pasy , czyli słowno-muzyczne wygibasy!
Pora na odrobinę muzycznych wygibasów! Przed nami spotkanie z wierszami zapodzianymi w piosenkach Przemka Mazurka – autora tekstów i piosenek dla dzieci oraz dorosłych. Nie rezygnując ani na chwilę z zabawy melodią i słowem, przyjrzymy się, o czym, po co, kto, do kogo, jak i dlaczego śpiewa. Ponadto posłuchamy autorskich piosenek naszego gościa, który w duecie ze swym muzycznym kompanem zaprezentuje nam całą feerię strunowych i perkusyjnych dźwięków.
previous arrow
next arrow
Slider
Świat Sztuki 2014-2015
Teatr wyobraźni !
Zapraszamy na spotkanie w teatrze cieni, inspirowanym chińską tradycją tej najstarszej formy sztuki. Poruszane przez aktorów obrazy i animacje sprawią, że opowiadana historia stanie się niepostrzeżenie opowieścią wyobraźni. W drugiej części spotkania przedstawimy różne formy animacji i sztuczek ze światłem oraz zaprosimy do wspólnej zabawy z cieniem.
Świat Sztuki 2014-2015
Muzyka na błysk -
rozrywkowa odsłona instrumentów dętych
Zapraszamy na energetyczne spotkanie z instrumentami dętymi i nie tylko… Pulsująca tuba, melodyjny puzon, fi nezyjna trąbka i… porywająca do tańca perkusja – słowem czteroosobowy brass band, który zapewni świetną zabawę przy wysmakowanych aranżacjach muzyki rozrywkowej – od funku i jazzu, po rock i pop. Będziemy mogli doświadczyć tego, co w muzyce niepowtarzalne – wyjątkowości chwili budowanej przez improwizację i interakcję między muzykami.
Świat Sztuki 2014-2015
Melodia deszczu,
taniec wiatru, muzyka ciszy
Czy sztukę można spotkać w naturze? Czy natura może uczyć nas bycia twórczym? Subtelna opowieść taneczno-muzyczna, dla której inspiracją są dźwięki czerpane z natury. Brzmienie różnorodnych instrumentów, w tym balafonu, zaprowadzi nas na łąkę, do lasu... We wspólnej improwizacji, opartej o taniec współczesny, będziemy uczyć się tańca od burzy, deszczu i wiatru. Istotnym elementem spotkania będzie rozwijanie u dzieci umiejętności skupiania uwagi.
Świat Sztuki 2014-2015
Puk, puk – tu kraina cyrkowych sztuk!
Artyści teatru „Z głową w chmurach” zabiorą nas w barwny świat akrobatyki cyrkowej. Jak się przekonamy, statyczne fi gury oraz dynamiczne ewolucje są nie lada sztuką. Zobaczymy pełne emocji widowisko – w programie: żonglowanie piłeczkami, maczugami, obręczami, chodzenie na rękach, salta i inne możliwości naszego ciała. A to wszystko po to, żeby przy okazji dobrej zabawy pokazać dzieciom, jak ważna jest współpraca i zaufanie do drugiej osoby.
Świat Sztuki 2014-2015
Leć głosie po rosie –
pograjka i potańcówka z Kolbergiem w tle
Nawiązując do obchodów Roku Kolberga, zapraszamy na spotkanie z polską muzyką tradycyjną w jej autentycznej, żywiołowej, tanecznej formie. Poznamy siłę naturalnego śpiewu, tradycyjne instrumenty: baraban, bęben obręczowy, skrzypce, akordeon oraz tańce wirowe: mazurki, oberki, polki. Dzieci będą miały szansę doświadczyć tego, czym była niegdyś zabawa ludowa oraz odkryć energię rodzimego folkloru.
Świat Sztuki 2014-2015
Rytm – to jest to!
Od rytmów ciała po rytmy świata
Zapraszamy Was w perkusyjną podróż, która połączy rytmiczne możliwości ciała z rytmami i instrumentami perkusyjnymi z różnych zakątków świata. Formuła koncertu zakłada połączenie metod pracy z rytmem i warsztatów instrumentalnych. Rytm, jako jeden z podstawowych elementów muzyki, stanie się drogą do odkrywania wspólnej twórczości.
Świat Sztuki 2014-2015
Nasz gaiczek przez wieś idzie – obrzędowość wiosenna
W klimacie budzącej się przyrody poznamy razem z dziećmi tradycyjną obrzędowość najpiękniejszej pory roku. Podczas interaktywnego spotkania z udziałem pasjonatów kultury ubranych w autentyczne łowickie stroje ludowe, dzieci będą miały okazję odtworzyć najbardziej popularne zwyczaje wiosenne – chodzenie z gaikiem dziewcząt i chłopięce kolędowanie z kurkiem oraz nauczyć się piosenek, które śpiewano podczas tych zwyczajów.
Świat Sztuki 2014- 2015
Muzyczne potyczki na struny i smyczki
Gitara i skrzypce – niecodzienny instrumentalny duet – zaprasza na wyjątkowy koncert, podczas którego przemierzymy partytury różnorodnych utworów – od kompozycji Bacha po brazylijską sambę. Celowe zestawienie instrumentów strunowych, pochodzących z odmiennych muzycznych rodzin, pozwoli poznać ich nieznane oblicza. Ponadto, poznając podobieństwa i różnice w budowie oraz technikach gry, zapoznamy dzieci z elementami muzycznego języka.
Świat Sztuki 2014-2015
Noworoczny orszak kolędników
Do polskiej kultury tradycyjnej należy kolędowanie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Kolędnicy odwiedzali gospodarstwa, śpiewając specjalne życzące kolędy lub wygłaszając wierszowane oracje. Nawiązując do tej tradycji, chcemy zawitać do Was z naszym orszakiem kolędniczym – turoniem, kozą, bocianem, koniem oraz innymi zwierzętami i postaciami, symbolizującymi siłę, zdrowie i energię życiową, by dać Wam niepowtarzalną okazję posmakowania tradycji i znakomitej zabawy.
previous arrow
next arrow
Slider