Namiot muzyki i opowieści - Wędrówki po Bliskim Wschodzie
Zabierzemy Was w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu oraz sztukę opowiadania i tradycyjne opowieści. Poznamy ciekawych bohaterów, którzy poprowadzą nas przez kulturę tych odległych zakątków. Opowieściom towarzyszyć będą muzycy, dzięki którym dzieci poznają tak mało znane w Polsce instrumenty jak między innymi santur czy daf. Przed nami uczta dalekich brzmień i wędrówek wyobraźni. Gotowi? Ruszamy!
Spektakl był dotychczas prezentowany m.in. w Bramie Poznania ICHOT w ramach cyklu “Pograjki”, na festiwalu “Perspektywy 9Hills” w Chełmnie oraz w wielu domach kultury na terenie Wielkopolski. Spektakl możliwy do realizacji również w plenerze.
„Namiot muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie”
Koncepcja i realizacja: zespół Teatru Mozaika
Scenariusz: Dariusz Brodowski, Karolina Ociepka, Łukasz Słotwiński
Opracowanie muzyczne: Dariusz Brodowski i Łukasz Słotwiński
Narracja, daf: Karolina Ociepka
Narracja, saz: Dariusz Brodowski
Santur: Łukasz Słotwiński / Boguś Ustinau
Scenografia: Anna Kaźmierak Miło to widzieć oraz Dobrawa Deczkowska i Berenika Pyza
Kostiumy: Dobrawa Deczkowska i Berenika Pyza
Fotografie i zwiastun filmowy: Marianna Łakomy Mikromomenty
Czas trwania: 50 minut
Wiek odbiorców: 3+
Liczba artystów: 3
Forma: teatr opowieści z muzyką na żywo
Spektakl możliwy do realizacji w plenerze
Relacja
Edukacyjne spotkania z kulturą i sztuką to również poznawanie świata opowieści. Zależy nam, aby dzieci miały styczność z pięknymi historiami opowiadanymi w barwny sposób – to przecież świetna droga rozwoju wyobraźni, budowania skupienia oraz utrwalania uniwersalnych wartości. Tym razem sięgnęliśmy do baśni, bajek i opowieści bliskowschodnich, które wyjaśniają specyfikę tej dalekiej kultury, jak również zapraszają do dalekich podróży.
W ten oto sposób powstał namiot opowieści – konstrukcja scenograficzna przypominająca prawdziwy namiot. Dzieci nie kryją zachwytu, kiedy otwieramy jego kolejne części przy brzmieniu egzotycznych instrumentów. Nic tylko usiąść wygodnie i zanurzyć się w świat ciekawych bohaterów, tajemniczych szachów, kolorowych papug, soczystych owoców i perskich dywanów…
Opowieści osnute są muzyką graną na wyjątkowych, rzadko spotykanych w Polsce instrumentach. Towarzyszy nam santur – perski instrument o niemalże stu strunach, pradziad fortepianu, o delikatnym brzmieniu i skalach nietypowych dla ucha Europejczyka. Drugim muzycznym gościem jest saz – szarpany instrument strunowy, pradziad gitary, popularny na terenie Iranu, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji, Kurdystanu i krajów bałkańskich. Dopełnieniem tego niecodziennego brzmienia jest daf – bęben obręczowy charakterystyczny dla tamtejszych stron.
Instrumenty instrumentami, ale gościem specjalnym spotkania jest… papuga! Swoimi pomysłami sprawia jedno wielkie kolorowe zamieszanie, ale dzieci oczywiście nie chcą odstąpić jej na krok. Nawet wtedy, kiedy zamykamy już namiot opowieści, kończąc spotkanie, usilnie szukają jej żółtego dzioba, żeby jeszcze przez chwilę pożartowała z nimi swym skrzeczącym głosem…
Z całego serca dziękujemy naszym gościom – Łukaszowi Słotwińskiemu i Dariuszowi Brodowskiemu, którzy współtworzą ten program. Łukasz, który od kilkunastu lat współtworzy w Jarosławiu festiwal ‚Pieśń Naszych Korzeni’, wprowadził nas w świat muzyki bliskowschodniej, która również jest w kręgu jego zainteresowań. Dziękujemy Ci pięknie i cieszymy się, że po raz kolejny zdecydowałeś się przeprowadzić do Poznania na kilka miesięcy! Darku – Tobie szczególnie dziękujemy za dołożenie wszelkich starań, aby opracować muzycznie ten wymagający materiał. Dziękujemy za Twoje zaangażowanie i opiekę nagłośnieniową, dzięki której te nietypowe dźwięki mogą pięknie wybrzmieć i cieszyć dzieci. A przede wszystkim dziękujemy Wam za świetne sprawdzenie się w obu rolach – muzyków i opowiadaczy!
Dziękujemy Annie Kaźmierak ‚Miło to widzieć’ za piękną – jak zwykle – scenografię! Podziękowania kierujemy również do Pracowni Pi za pomysłowe rozwiązania scenograficzne oraz zjawiskowy kostium papugi – zachwyt dzieci mówi wszystko! Serdecznie dziękujemy również Kseni Starzyńskiej za użyczenie dafu.
W perskim państwie, w perskim mieście, tam, gdzie wszystko było perskie… Zapewne będziemy wznawiać ten program jeszcze nie raz – do zobaczenia!