Warsztat przeznaczony jest dla nauczycieli, pedagogów, edukatorów i animatorów. Tematyką szkolenia jest praca z dziećmi w oparciu o polską kulturę tradycyjną w jej ujęciu niestylizowanym. Uczestnicy warsztatów mają okazję poznać m. in. tradycyjne tańce i zabawy, jak również pieśni, wyliczanki czy elementy rękodzieła oraz rozwinąć umiejętności niezbędne do swobodnego poruszania się w obszarze tradycji. Warsztaty pozwalają doświadczyć, jak kultura tradycyjna może wspierać procesy: rozwoju osobistego, integracji społecznej oraz budowania tożsamości.
Prowadzące:
Karolina Ociepka
Członkini Stowarzyszenia „Dom Tańca Poznań”, językoznawczyni (UAM), menedżer i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury). Pomysłodawczyni i współtwórczyni Teatru Mozaika, programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji”, grupy oraz cyklu „Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania”. W latach 2007-2009 pracowała w Komisji UNESCO na Łotwie, realizując projekty związane z ochroną dziedzictwa niematerialnego regionu bałtyckiego. Od 2006 r. stale rozwija swój warsztat w zakresie terapeutycznej i rozwojowej pracy z dziećmi. Kreowane przez nią programy łączą elementy animacji, rytmiki, dramy, improwizacji ruchowej, tańca kreatywnego oraz tańców tradycyjnych.
Od 2009 r. pracuje jako animatorka i prelegentka z przedszkolakami oraz uczniami szkół podstawowych, tworząc i prowadząc warsztaty, spektakle oraz interaktywne spotkania ze sztuką. Od 2013 r. współtworzy kapelę Przodki, w którym zajmuje się grą na polskich bębnach tradycyjnych. Jest edukatorką zadania „Mały Kolberg” – edycja kaliska. W projekcie Alfabet Tradycji odpowiada za koordynację merytoryczną i organizacyjną.
Joanna Szaflik
Członkini Stowarzyszenia „Dom Tańca Poznań”, psycholog (UAM), etnomuzykolog (IM UW), stypendystka ministra MKiDN 2020r. Współtwórczyni programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji”. Od 2004 r. śpiewa pieśni tradycyjne, ucząc się od mistrzów starego i młodego pokolenia. Od 2012 r. zajmuje się głównie muzyką wielkopolską, ze szczególnym naciskiem na muzykę kaliską, sieradzką oraz biskupiańską, prowadząc badania terenowe oraz studiując nagrania archiwalne. Od 2013 r. jest członkinią kapeli Przodki, w której zajmuje się śpiewem i grą na basach. Jest psychologiem, coachem i trenerką grup, co stanowi podstawę jej umiejętności w pracy z ludźmi. Uczy śpiewu tradycyjnego i prowadzi warsztaty edukacyjne zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Była edukatorką w ramach ‚Małego Kolberga’ w Kaliszu, kuratorką koncertu „Muzyka Dorzecza Prosny” w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (Warszawa) oraz producentką i kierownikiem muzycznym płyty „Lala gąski na gałązki – muzyczne tradycje dziecięce Biskupizny”, która otrzymała III nagrodę w konkursie Fonogram Źródeł 2018. Założycielka polsko-francuskiego projektu muzycznego: Trancexpress. W programie Alfabet Tradycji odpowiada za koordynację merytoryczną i organizacyjną.